Ha elvesztél a számtalan specifikáció, méret, felbontás és kapacitás tengerében, cikkünk segít abban, hogy a lehető legjobb laptopot válaszd ki magadnak.
1. Operációs rendszer
Választásunk persze eshet a macOS-re is; ennek legfrissebb változata a High Sierra, de már úton van a Mojave verzió. Ezt a rendszert laptopokon csak az Apple MacBookjain találhatjuk meg és akkor lehet ideális döntés, ha szeretnénk kihasználni az Apple-termékek közti fejlett kommunikációt. Erre remek példa az, hogy az iPhone-ra beérkező hívást felvehetjük egy MacBookon, amiről egyébként akár SMS-t is küldhetünk. A macOS-t futtató MacBookok hátránya, hogy jelentősen drágábbak a belépő szintű Windowsos modelleknél.
Az is előfordul, hogy egyes laptopok Linux rendszerrel vagy FreeDOS (operációs rendszer nélküli) kialakítással vannak meghirdetve. E laptopoktól nem kell tartani, hiszen vásárlás után tetszőleges operációs rendszert (például Windowst) telepíthetünk fel rájuk a hardveres garancia elvesztése nélkül.
2. Típus és méret
Azt is meg kell határoznunk, hogy mekkora eszközt szeretnénk vásárolni. Ha fontos, hogy a gép könnyű legyen, érdemes kisebb kijelzőjűt választani. Amennyiben viszont a teljesítmény vagy a képminőség az elsődleges, a nagyobb darabokra érdemes lecsapni.
- 11-12 hüvelyk: ezek a modellek a legkönnyebbek és legvékonyabbak, nem sokkal nagyobbak vagy nehezebbek egy tabletnél, ám általában lassabbak nagyobb társaiknál
- 13-14 hüvelyk: ez a kategória remek egyensúlyt garantál erő és hordozhatóság között, tökéletes egyszerű munkához és szórakozáshoz
- 15 hüvelyk: a legnépszerűbb méret, ezekhez a legkönnyebb kiegészítőket találni, ideálisak irodai munkára, illetve otthoni használatra és viszonylag egyszerűen is hordozhatók
- 17-18 hüvelyk: az ekkora, nehezen hordozható laptopok általában drágábbak és nehezebbek a többinél, mivel tökéletes erőt nyújtanak játékokhoz és komoly, erőforrásigényes feladatok elvégzéséhez
3. Fontos a billentyűzet és az érintőpad is
Az első szempont a numerikus rész léte: a kisebb laptopokon többnyire nincs ilyen. Ha gyakran számolunk vagy végzünk irodai munkát, javasolt a numerikus panel (ez a billentyűzet jobb oldalán található). Szintén kiemelten lényeges a megfelelő érintőpad is. Ha nem fogunk egeret használni, akkor jó, ha a panel nagy és széles.
4. Teljesítmény és ár függvénye
A laptopok szívét a processzor (más néven CPU) képezi, melynek hatalmas jelentősége van a teljesítmény terén. Az erősebb processzorok gyorsabban hajtják végre a feladatokat, míg az olcsóbbak általában alacsony energiaigényűek, ezért jobb üzemidőt garantálnak. Íme a leggyakoribb típusok, amelyekkel találkozhatunk:
- Intel Core: A legnépszerűbb és leggyakoribb CPU-típus, amelyből különböző kategóriák elérhetők. Az i5-ös képviseli a középkategóriát, ami a mindennapi használathoz nyújt tökéletes teljesítményt. Az i7-es verzió óriási sebességet garantál, így ideális játékhoz és más erőforrásigényes munkához. Az i3 ezzel szemben sokkal olcsóbb modellekben elérhető, de csak a legalapvetőbb tevékenységekhez (például internetezés, emailezés) javasolt.
- Intel Core m és Y: Az Intel-modulok alacsony fogyasztású és hőmérsékletű változatai. Ezek drágábbak és általában kettő-az-egyben gépekbe kerülnek be; előnyük, hogy ventilátoros hűtés (és ezáltal zaj nélkül) képesek üzemelni.
- Intel Pentium és Celeron: Régebbi fajtájú CPU-k, melyek lassabb teljesítményt nyújtanak. Nem sokkal olcsóbbak az i3-asoktól, ezért érdemes egy olyan modellt beszerezni, ha a büdzsénk engedi.
- Intel Xeon: Ezek hihetetlenül erős processzorok, melyeket hordozható munkaállomásokba és modellezésre használandó laptopokba építenek be. Videóvágáshoz például tökéletes, viszont megemeli a laptop árát és az üzemidőt is megrövidíti egy i7-essel szemben.
- AMD A, FX és E: Az AMD által gyártott szériák teljesítmény terén leginkább az Intel Core i3-asok környékén helyezkednek el. Olcsó gépekben találhatók, ám éppen ezért csak az alapvetőbb feladatok elvégzéséhez ideálisak.
- AMD Ryzen Mobile: Egy új széria, melynek tagjai teljesítmény terén nagyjából az Intel Core i5-ösök és az i7-esek között helyezkednek el.
A mai laptopok már nem igazán szűkölködnek tárhely terén. Ez azt határozza meg, hogy mennyi adatot, fájlt tudunk tárolni a gépen. Az átlagos felhasználónak akár 128 GB-nyi hely is elég lehet, de érdemes 256 GB-os modellt választani. Ha szeretnénk sok játékot telepíteni vagy nagyméretű fájlt (mondjuk Full HD vagy 4K filmeket) tárolni, nem rossz döntés 1 TB-os meghajtóval ellátott gépeket nézegetni. Ha pedig a meghajtónál tartunk, fontos kiemelni, hogy az adattárolóknak két típusa van: a merevlemez (HDD) és az SSD. Előbbi olcsóbb és nagyobb mennyiségű adatot tud tárolni, míg utóbbi sokkal gyorsabb. A középkategóriában már találhatunk hibrid gépeket, melyekben SSD és HDD is van. Ezek esetében az operációs rendszert és a programokat érdemes az SSD-re telepíteni, míg a fájlokat a HDD-n tartani.
A teljesítményt befolyásolja még a videokártya (GPU vagy VGA) is. Amennyiben nem akarunk játszani vagy szerkesztési feladatokat végrehajtani a laptoppal, az integrált (például az Intel Graphics) chipek tökéletesek. Ellenkező esetben viszont javasolt az NVIDIA GTX-kártyáit keresni. Ezekből a GTX 1070-es és 1080-as darabok a legerősebbek, de egyben a legdrágábbak is. A legtöbb játékhoz a GTX 1060-as vagy 1050-es GPU is elegendő lehet – ez azonban szorosan összefügg a kijelző felbontásával.
5. Kijelző és üzemidő
Egyes laptopok felbontása még ennél is nagyobb. Léteznek például 2560 x 1600, 3200 x 1800 vagy akár 3840 x 2160 pixeles kijelzővel ellátott darabok is. Ezek több energiát fogyasztanak, így csak azoknak érdemes ilyen panelű gépet választani, akik számára mindennél fontosabb a kép minősége.
A pixelek száma egyben befolyásolja az üzemidőt is. Ha nagyobb felbontású laptopot veszünk, az általában rövidebb ideig bírja töltés nélkül. Ezért részesítsük előnyben a kisebb felbontású darabokat, ha sok időt töltünk távol a konnektortól. Ezesetben olyan modelleket keressünk, amelyek üzemidejét a gyártó legalább 8 óra fölé becsüli a készülék adatlapján.